InvestorsCareersMediaScienceContact Us
AjaluguAvalehekülgAjalugu
Parasiidivastaste ainete ehk antihelmintikumide arendajast maailma juhtivaks ravimifirmaks

Aastakümnete jooksul on Pfizer kasvanud üheks maailma juhtivaks ravimifirmaks ja uute ravimite arendajaks. Pfizeri tegevus sai alguse USAs enam kui 175 aastat tagasi ning Eestis on Pfizer tegutsenud alates 1996. aastast.

Vaadake ettekannet Pfizeri ajaloost meie rahvusvahelistel lehtedel (inglise keeles). 


Antihelmintikum sai edukaks

Pfizeri lugu sai alguse 1849. aastal Ameerika Ühendriikides, kui Saksa immigrantidest nõod Charles Pfizer ja Charles Erhart asutasid New Yorgis Brooklynis ettevõtte nimega Charles Pfizer & Company.

Nõbudest Pfizer oli keemik ja Erhart kondiiter. Koos töötasid nad välja antihelmintikumi, mille nad maitsestasid iirisega. Ravim saavutas kiiresti suure edu, kuna varem välja töötatud antihelmintikumid maitsesid halvasti.


Sidrunhape ja penitsilliin fermentatsiooni (käärimisprotsessi) teel

Pfizeri kõige olulisem toode aastatel 1880.-1940. aastateni oli sidrunhape. 1920. aastatel tegid Pfizeri teadlased suure läbimurde, töötades välja fermentatsioonimeetodi, mida saaks kasutada suhkrumassist sidrunhappe tootmiseks.

Fermentatsioonimeetodist oli abi ka teise maailmasõja ajal, mil Pfizer töötas välja tõhusa viisi suurte koguste penitsilliini tootmiseks.

Ettevõttest sai kiiresti maailma suurim penitsilliinitootja. Kuni 90% Normandia dessandi ajal kasutatud penitsilliinist oli toodetud Pfizeris.


Mitu ühinemist
 
Pfizer edu kasvas 1960.-1970. aastatel kogu maailmas.

Pfizer hakkas jõudsalt kasvama 1990. aastate keskel. 2000. aastal ühines Pfizer Warner-Lambertiga. Ühinemine tegi Pfizerist maailma kõige kiiremini kasvava ravimiettevõtte. Samal aastal avas Pfizer USAs Grotonis suure uurimis- ja tootearenduskeskuse.

2003. aastal ühines Pfizer Pharmaciaga ja Pfizerist sai maailma suurim farmaatsiafirma. Ühinemine suurendas oluliselt Pfizeri ravimite tootevalikut, kuhu lisandusid uued vähi-, epilepsia-, depressiooni- ja kõrgvererõhktõve ravimid.

2009. aastal omandas Pfizer Wyethi, mis oli suurim ühinemistehing ravimitööstuses viie aasta jooksul ning Pfizeri tootevalik täienes bioloogiliste reumaravimite ja vaktsiinidega.

2012. aastal ostis Pfizer Ferrosani ning tehinguga läksid Pfizerile üle näiteks Multi-tabsi tooted.

2015. aastal aga Hospira, tänu millele täienes Pfizeri tootevalik kolme biosimilari ning mitmete antibiootikumide ja tsütostaatikumidega, mida kasutatakse peamiselt haiglates.

2022. aastal omandas Pfizer ettevõtted Arena Pharmaceuticals, ReViral, BioHaven Pharmaceutical Holding Company Ltd ja Global Blood therapeutics Inc.

2023. aastal ettevõtte omandas Pfizer ettevõtte Seagen.


Üks maailma juhtivaid ravimifirmasid

Tänaseks on Pfizer üks maailma juhtivaid ravimifirmasid. Pfizer soovib ravimiuuendustega parandada tervist kogu maailmas. Meie ettevõtte eesmärk on „Läbimurded, mis muudavad patsientide elu“ (inglise keeles Breakthroughs that change patients' lives). Soovime teha igal aastal patsientidele kättesaadavaks olulised ravimiuuendused.

MeistVastutusAruandlusPartneridpneumokokk.eemetastaatilinerinnavahk.eepfizerpro.eeAjaluguKasutustingimusedPrivaatsuspoliitikaKontaktPfizer Luxembourg SARL Eesti filiaal A.H.Tammsaare tee 47, 11316 Tallinn, Estonia
Autoriõigus © 2002-2022 Pfizer Inc. Kõik õigused kaitstud.
PP-UNP-EST-0150 Materjal kinnitatud: märts 2024